Po wielu tygodniach prób i testów wreszcie, jako jedno z nielicznych stowarzyszeń hodowców mamy nową wersję strony, opartą na nowoczesnym systemie zarządzania treścią o nazwie Joomla 5. Ostatnią dużą modernizację strony robiliśmy w 2021 roku, kiedy migrowaliśmy do Joomla 3. Od tamtej pory minęły już 3 lata, a to jest praktycznie cała epoka, jeśli chodzi o technologie budowy stron internetowych.
W jakim celu dokonujemy migrację naszej strony?
Głównie chodzi o:
- Wydajność (szybszy dostęp do strony)
- Dostępność (strona dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich stanu zdrowia, znajomości języków, posiadanych urządzeń i umiejętności)
- Bezpieczeństwo (zwiększona ochrona przed zagrożeniami online)
- Dostosowanie (współpraca Page Builderami i frameworkami oraz ich dowolna modyfikacja na każdym poziomie)
Joomla 5 ustanawia nowe standardy w projektowaniu stron internetowych:
- Nowa technologia renderowania strony, poprawiające wydajność i skracające czas ładowania się strony w przeglądarce internetowej
- Zastosowaniu phpcs fixer'a powodujące wzrost optymalizacji i responsywności szablonów, co pozwala na automatyczne dostosowanie się strony do rozdzielczości urządzenia
- Stosowanie WCAG 2.0 i poziomu zgodności AA, pozwalających na większe wsparcie dostępności dla osób niepełnosprawnych
- Restrukturyzacja kodu i wprowadzenie nowoczesnych interfejsów API, pozwalające na migrację do PHP do wersji 8.2 i wyższych
- Lepsze mechanizmy zabezpieczające np. CSP (Content Security Policy), 2FA (Two-Factor Authentication), W3C (API W3C Web Authentication)
- Zastosowanie biblioteki CSS Bootstrap 5, niezależnej od JQuery
- Pełne mapowanie całej zawartości treści oraz pełna indeksacja treści
- Ulepszony baza kodu wyszukiwania (można wyszukiwać po artykułach, tagach, użytkownikach, kategoriach itd.)
- Dowolne filtrowanie treści (artykułów, opisów, tagów itp.)
- Wprowadzenie szablonów e-mail, co pozwala na pełne dostosowanie wyglądu wiadomości wysyłanych przez naszą stronę do użytkowników
Co tak naprawdę zmieniło się na naszej stronie?
Może na pierwszy rzut oka zmian nie widać, ale są one naprawdę ważne:
- Pełne dostosowanie do istniejących wymogów prawnych (RODO, przetwarzanie danych, polityka prywatności, kwestie dostępności cyfrowej, formularz kontaktowy, funkcjonalne pliki cookie, świadczenie usług drogą elektroniczną, kwestie własnościowe, wersje językowe itd.)
- Nawigacja po stronie (menu główne z frameworka Astroid przeniesiono również na urządzenia mobilne)
- Zmieniono ajaksową wyszukiwarkę na systemową wyszukiwarkę indeksującą. Dostępność treści jest o wiele większa (wprowadzono indeksację opisów, tagów itp.)
- Powrócono do stosowania map Google, które są bardziej przejrzyste od OpenStreetMap.
- Zrezygnowano z połączenia kalendarium z kalendarzem Google i zaimplementowano specjalistyczny zestaw kalendarza zakupiony w Digital Peak. Wszystkie wydarzenia są wprowadzone lokalnie, przez co znacznie szybciej się wyświetlają.
- W typografii zrezygnowaliśmy z czcionek Google i zastąpiliśmy je czcionką Monserrat z frameworka Astroid, która jest czytelniejsza, szczególnie na wyświetlaczach o niskiej rozdzielczości. Wprowadzono też czcionki alternatywne Arial i Helvetica.
- Domyślny kod CSS szablonu nadpisano własnym, aby uniknąć problemów z aktualizacją CMS-a i frameworka. Dołączono też własne pliki javascript.
- Zaimplementowano zakupiony w Web357 specjalistyczny moduł archiwum (Monthly Archive). Od podstaw stworzono nawigację i wyszukiwanie treści w archiwum.
- Zmieniono sposób osadzania dokumentów w artykułach. Systemowy dodatek systemowego dodatku ARI Docs Viewer został zastąpiony kodem osadzającym dokument. Wprawdzie to rozwiązanie nie jest też idealne, a z pewnością mniej zawodne i szybsze od ARI Docs Viewer.
- Całkowicie zmieniono formularz kontaktowy. Systemowy formularz zastąpiony został na Convert Forms, który z nawiązką spełnia rygorystyczne wymogi komunikacji internetowej. Obecnie jest to jeden z nielicznych formularzy, który umożliwia dodawanie i przesyłanie załączników w emailu.
- Wprowadzono moduły tłumaczeń naszej strony na 8 języków obcych.
- Dodano pasek narzędzi Google Material Font z dodatkowymi opcjami dostępności. Pasek działa ze wszystkimi skrótami klawiaturowymi używanymi przez osoby niepełnosprawne.
- Przebudowano repozytorium i uproszczono proces pobierania plików.
- Wprowadzono lepsze ukrywanie adresów e-mail w kodzie strony.
Korzystając z faktu, że Joomla 5 bardzo dobrze współpracuje z multimediami uzupełniono niektóre stare artykuły o nowe zdjęcia, nagrania i filmy, które były w posiadaniu hodowców. Naprawione też zostały nagrania, które nie wiadomo z jakich przyczyn nagle przestały się otwierać. Przykładowo odzyskano krótką relację filmową z walnego zebrania delegatów z 2017 r., na której utrwalone zostały sylwetki hodowców, którzy już nie żyją, zaprzestali hodowli lub odeszli z PZHKiPE. Wartość takich pamiątek będzie rosła z każdym rokiem. Zapraszamy do oglądania archiwalnych materiałów fotograficznych, audio i wideo na naszej stronie.
Przy okazji migracji CMS-a zmieniono wersję bazy MySQL z wersji 5.7 na wersję 8.0 oraz interpreter PHP z wersji 8.1 na 8.3.